Plastová okna – ochrana a okrasa vašeho domova

Proč plastová okna?

Asi hlavním důvodem, proč dát přednost plastovým oknům před dřevěnými okny, je úspora energie. I když se Vám třeba zamlouvá použití přírodních materiálů než těch plastových, pravda je, že dřevěná okna tak nějak větrají aniž by jste je museli otevřít. Jestli nemáte domov jako na větrné hůrce, tak Vám to nemusí vadit, ale až si spočítáte kolik peněz jste utratili za zimní vytápění, tak Vám to bude vadit zaručeně.  Plastová okna šetří Vaši peněženku, ale i čas.Ve srovnání s dřevěnými okny mají plastová okna mnohem nižší nároky na údržbu. To však neznamená, že čas od času po Vás nebudou vyžadovat trochu péče. A jestli chcete, aby si okna udrželi svoje funkční i vizuální vlastnosti co možná nejdéle, tak jim trochu té péče budete muset věnovat.

 Umíte větrat?

Co je na větrání tak složitého? Prostě se otevře okno a je to. Tak to je polovina pravdy. Umět větrat znamená vědět, kdy okno otevřít. Většina lidí otevírá okna až v momentě, kdy se dusí horkem nebo vydýchaným vzduchem. Přitom větrání by mělo být součástí našich hygienických rituálů. Na jednu stranu nám plastová okna a jejich tepelně izolační vlastnosti šetří peníze za energii, na druhou stranu jejich „neprodyšnost“ má za následek zvýšenou vlhkost vzduchu a více škodlivin na nevětraném místě. Jestli jste si zvykli na minimální větrání díky těsnícím nedokonalostem dřevěných oken, které zajistili permanentní větrání, tak si začněte zvykat na těsnící dokonalost plastových oken, se kterou je pravidelné větrání prostě nutností.

 Vlhkost a plísně

Při nedostatečném větrání vzniká velká vlhkost, která je základem pro tvorbu plísní. Plísně nejen, že dokáže ničit budovy, ale dokáže zničit i Vaše zdraví. Mohou způsobovat nebo zhoršovat alergie, astma a chronická onemocnění. Nejrizikovějšími místy pro tvorbu vlkha a plísní jsou koupelny, kuchyně, ale i ložnice. Tvorba vlhkosti je ovlivněna i počtem osob v domácnosti a to jak často se doma vyskytují. Dalším strůjcem všeho zla mohou být i pokojové rostliny, akvárium a špatně rozmístěné zdroje tepla. Jestliže máte doma plynové spotřebiče, jako jsou plynové sporáky, plynové kotle aj., je pravidelné větrání životně důležité. Každý z těchto spotřebičů má jiný výkon a spotřebuje rozdílné množství vzduchu. I nábytek a záclony mohou záškodničit. Nábytek postavte několik centimetrů před zeď a záclony by měly končit ve výšce okenního parapetu, tak aby nevisely před topením. Jak poznat, kdy už to ta vlhkost vážně přehání? Jako pomůcka v boji s vlhkostí může sloužit vlhkoměr. Správná vlhkost v domácnosti by se měla pohybovat mezi 40-60%.              

Publikováno: 23. 08. 2012

Kategorie: Stavba

Autor: Romana Navrátilová