První krůčky při zařizování nového bytu

Každý z nás alespoň jednou za život stane na prahu nového bytu, který na nás dýchá novotou. Prvotní nadšení možná postupně trochu opadne, když si uvědomíme, kolik práce nás čeká při zařizování všech věcí, které jsou nutné k tomu, abychom postupem času mohli přijít domů, vyložit si nohy na konferenční stolek a odpočívat.

Kuchyně

Na zařízení kuchyně a ložnice budeme pravděpodobně spěchat nejvíce. Kuchyňská linka je zpravidla první vybavení bytu, které budeme shánět, pokud jsme se dostali do bytu, kde není zařízena. Novou kuchyňskou linku můžeme pořídit několika způsoby. Nejjednodušší a nejrychlejší cestou je využití nabídky developera, který prodává tzv. sektorové sestavy kuchyňských linek. Pokud ale máte svoji vlastní představu o kuchyňské lince, pravděpodobně se spíše obrátíte na truhláře, který vám kuchyňské prostory vyměří a sestaví vám kuchyňskou linku na míru. Zde už máte samozřejmě větší možnosti při výběru barev a materiálů. Třetí cestou, jak si pořídit kuchyňskou linku je oslovení odborníků z kuchyňských studií. Návrh a realizace kuchyňské linky se však nemůže řídit pouze designem, proto odborníky budeme potřebovat. Musíme totiž vzít v úvahu rozvody instalací, které jsou v bytě připravené dříve, než jste jeho vlastníky. Rozvody jsou proto většinou nevyhovující, je nutné je upravit či doplnit, protože rozvody nesmí být umístěny přímo za vestavěnými spotřebiči.

Ložnice

Pravděpodobně se všichni shodneme, že v ložnici je postel nejdůležitějším a nejpotřebnějším kusem nábytku. Výběr postele je velmi důležitý a mnohým z nás zabere rozhodování spoustu času. Plánujeme-li v bytě setrvat delší dobu a stěhování nemáme v plánu, je vhodné do postele investovat. Dbejme na to, aby byla pevná, sestavená z kvalitních materiálů. U volby matrace se neřiďme jen doporučením prodejce, který se nám bude snažit prodat ten nejdražší kus. Prohledejte internetová fóra a pohledejte diskuze ohledně matrací. Také se můžete poradit s přáteli nebo rodinou, co je podle nich při výběru postele a matrací důležité. Bez skříní se samozřejmě také neobejdete. Nemáte-li v bytě či domě místnost, která složí jako šatna, budete muset hledat mnoho místa pro úložné prostory. Částečným řešením jsou vestavěné skříně. Jejich velkou výhodou je, že při výrobě na zakázku je můžete využívat z jedné strany místnosti na druhou, od podlahy až po strop. A to doslova. Když si koupíte skříň v obchodě, je velmi nízká pravděpodobnost, že bude stoprocentně využito veškeré dostupné místo. Ve vysoko položených úložných prostorách pak můžete skladovat například povlečení nebo sezónní věci, po kterých nepotřebujete sáhnout každý den, ale jen je párkrát do roka vyměníte.

Obývací pokoj a další pokoje

Zde se přesouváme do příjemnějšího zařizování. Jedná se už pouze i nábytek, který jsme schopni sami sestavit a poskládat tak, aby lahodil našemu oku a my se v místnostech cítili příjemně – k tomu vám pomohou i dřevěné dekorace.

Koupelna, záchod

Tyto místnosti bývají většinou zařízené, nám proto zbývá jen nákup koupelnových doplňků, jako jsou různé koberečky, vonné tyčinky, pěny do koupele a tak podobně.

Doplňky

Doplňky jsou velmi důležitým prvkem každého domova a dotváří celkový dojem. Snažte se sladit barevnost a s ničím to moc nepřehánějte. Prostor nechávejte spíše vzdušný a nesnažte se ho překombinovat nábytkem. Pro vizuálně hezký vzhled nakupte květiny, které umístěte do volných koutů. Prostor vám hezky oživí.

Jak zútulnit byt a finančně se nezruinovat

Uplynula už delší doba od rekonstrukce vašeho bytu a vám se v něm přestává líbit? Máte pocit, že už není moderní, na celkovou proměnu však nemáte dostatek financí? Byt či dům se dá změnit k nepoznání i za menší náklady, než je roční příjem průměrného člověka. Jak? Na to se podíváme v tomto článku.

Obměňte dekorace

Jestliže jsme rekonstruovali náš byt pět let zpátky, je pravděpodobné, že módní trendy tehdejší doby byly jiné, než jsou dnes. Vyhoďte proto staré a ošoupané polštáře, napůl rozpálené svíčky a různé předměty, které nám v bytě straší a jsou to tzv. lapače prachu, to už se dnes nenosí.

Provzdušněte prostor

Až vyhodíte nepotřebné krámy, začněte je nahrazovat předměty jednoduchých tvarů. Sáhněte po různých jednobarevných mísách na ovoce, místo po lapačích prachu vyplňte květinami a pokud vám vadí příliš holé stěny, kupte si obraz s tématikou, která je vám vlastní.

Co se starým nábytkem?

Máte starý ošoupaný gauč a nemáte v plánu kupovat nový? Máte dvě možnosti. První možností je nechat gauč přečalounit. Po takové péči sedačky i gauče poměrně prokouknou. Pokud si chcete vybrat jednodušší a levnější variantu, kupte si velkou deku a hromadu polštářů a gauč jimi vyzdobte. Konferenční stolek doplňte krásnou vázou, kterou plňte čerstvými květinami. Ty dodají každé místnosti vzhled toho, že v ní někdo tráví čas. Pro příjemnou náladu nakupte různé svícny a za dlouhých zimních večerů palte svíčky.

Publikováno: 28. 07. 2021 / Aktualizováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Tipy

Autor: Romana Navrátilová