Vybíráme oběhové čerpadlo

Oběhové čerpadlo je elektricky napájené zařízení, které zajišťuje rozvod vody v teplovodním systému. V praxi se využívá pro vytápění interiérů, v klimatizačních systémech či k cirkulaci teplé vody, případně k jiným účelům (např. v solárních systémech). Ale jak vybrat „neúspornější“ model? Klíčovou roli nehrají pouze technické parametry, ale také spotřeba energie a životnost. V tomto článku se dozvíte vše podstatné, na co se při výběru oběhového čerpadla zaměřit. Tip: V současné době je největší zájem o elektronická oběhová čerpadla, která lze regulovat a dosáhnout díky tomu výrazně nižších nákladů za energie (oproti čerpadlům bez regulace jsou úspornější až o 80 %).

Hlavní parametry

Při výběru oběhového čerpadla je rozhodující především účel využití. Ujasněte si, jak bude oběhové čerpadlo využívat (vytápění × oběh vody...) a podle toho zvolte vhodný typ zařízení. Jednotlivé varianty mají specifické vlastnosti a do některých podmínek mohou být vyloženě nevhodné – například pro teplou užitkovou vodu nejsou vhodná čerpadla vyráběná z litiny. Poté se zaměřte na maximální výtlačnou výšku (tzn. hydraulický výkon čerpadla – do jaké výšky dokáže vytlačit kapalinu), vestavnou délku čerpadla a dimenzi připojení (tzn. průměr připojovacího závitu).

Jaká čerpadla jsou neúspornější?

Od roku 2013 platí energetická směrnice ErP – moderní oběhová čerpadla by měla dané normě vyhovovat. V případě produktů s označením ErP ready můžete počítat s až desetkrát nižší spotřebou oproti starším generacím. Obvykle nepřekračuje 4 W. Vyšší pořizovací cena se většinou poměrně rychle vrátí. Potřebujete s výběrem tepelného čerpadla poradit? Špičkové systémy značek Grundfos a DAB najdete v nabídce specializovaného internetového obchodu RedEd.cz, který poskytuje kvalifikovaní poradenství.

Publikováno: 11. 01. 2021

Kategorie: Stavba

Autor: Romana Navrátilová