Další rozměr saunování, to je finská sauna

Ačkoli klasické saunování s poléváním žhavých kamenů vodou se stále drží v kurzu, další oblíbenou variantou je finská sauna fungující na suchém principu. Kameny prostě jen ohřívají prostor. Při klasickém saunování lze vlny páry vytvářet ručně, nebo nechat všechno na automatice, tedy tzv. výparníku, který udržuje nastavenou teplotu u vlhkost vzduchu a postupně „dopařuje“. Zkrátka každému dle jeho vkusu.

Podle vašich představ, přání a dispozic

V případě, že vás saunování chytlo, může se stát, že zatoužíte po finské sauně ve vlastní režii. Tedy takové, kde budete vlastní pánem a nebudete se chtít orientovat podle něčí otvírací doby nebo dojíždět. Pak je jednoduchým řešením sauna vlastní a v tom případě je nejjednodušší nás kontaktovat a nechat si navrhnout vlastní finskou saunu podle vašich přání a specifik. Naši lidé prozkoumají cílové a navrhnou optimální řešení. To bude spočívat v kombinaci tvarů, materiálů a případných doplňků finské sauny. Finské sauny vyrábíme a stavíme jen v rámci České republiky a pouze ručně. Pro zajištění opravdu špičkové kvality celého servisu je na místě staví zaměstnanci, kteří saunu přímo vyráběli.

Přínosy saunování

V dnešní moderní době už je finská sauna známým typem sauny. Při správném postup a míře je saunování velmi prospěšné pro celé lidské tělo po fyzické i psychické stránce. Posiluje termoregulaci celého organismu, vyplavuje veškeré toxiny – a že jich člověk v městském prostředí nachytá. Sauna je díky teplotě vynikajícím prostředkem tehdy, pokud vás trápí prokrvování kůže a končetin. V rovině psychické pohody vede saunování k vyplavení endorfinů (hormonů štěstí), jejichž přítomnost v těle působí zase na další složky. Člověk se tak obecně cítí lépe, zbaví se stresu a opravdu se uvolní. Nabízíme jak domácí, tak i venkovní modely sauny.

Vždycky s mírou a nepřehánět to

Ano, saunování má na tělo hodně pozitivních účinků, všechno se ale může obrátit ve zdravotní problémy, pokud to člověk přehání. Teplota sauny je obvykle nějakých 90 – 100 stupňů Celsia a vlhkost někde nad 20%. Proto se doporučuje doba pobytu ve finské sauně v rozmezí 5 – 15 minut naráz. Před koupí sauny si saunování někde vyzkoušejte. Na každého působí trochu jinak a můžete zjistit i spojené zdravotní problémy – v takovém případě proberte téma se svým lékařem. Pokud jste začátečník, může být pro vaše tělo i tohle šok. Začněte proto na kratší dobu a podle reakci těla postupně pobyt prodlužujte. Stejně tak se nechlaďte naráz, ale opět pozvolna. Pro necvičený organismus je to vždycky šok, takže opravdu krok za krokem. Finská sauna je vynikající prostředek k trvalému zdraví, ale nesmí se to přehánět.

Publikováno: 24. 11. 2019

Kategorie: Tipy

Autor: Romana Navrátilová