Jak se zbavit tesaříka?

Domácnost je bezpečné místo, ale jen do chvíle, než jí začne okupovat nezvaný host. Nemáme teď na mysli vzdáleného příbuzného, který si myslí, že vaše lednička je něco jako kouzelný supermarket plný vzorků zdarma, ale mnohem menšího škůdce – tesaříka krovového. Nenápadný brouk je mnohem odolnější než červotoč a v horším případě může z dřevěných prvků nadělat řešeto. Pokud nechcete, aby vám zdecimoval krov, přečtěte si, jak se ho zbavit. Čeleď s názvem tesaříkovití čítá přes 20 tisíc druhů. Někteří z jejích zástupců jsou dokonce chránění zákonem, protože patří mezi ohrožené druhy. Tesaříka krovového se však žádné hájení netýká. Naopak byste se ho měli zbavit co možná nejrychleji. Především dříve, než za sebou nechá pořádnou spoušť. Problémy nezpůsobuje dospělý jedinec, ale larvy. Malí tesaříci se líhnou z vajíček, které dospělí brouci kladou do škvír ve dřevě – a poté (třeba i několik let) hloubí chodbičky, které ukončují tzv. výletovým otvorem. Než se vyvinou, stihnout dřevo prožrat až do morku, což – jde-li např. o krov nebo nosný sloup – může způsobit problémy se statikou domu.

​Jak tesaříka poznáte?

Přítomnost tesaříka nemusíte odhalit poměrně dlouho, protože má tendenci vegetovat v teplejších částech domu, ideální je právě krov. Přesto ho můžete v ranních hodinách slyšet (projevuje se chroustáním), a pokud v okolí napadeného místa zpozorujete jemné piliny, prakticky máte jistotu, že máte co dělat s tesaříkem.

​Jak tesaříka zlikvidovat?

Prevencí je ochrana dřeva kvalitním přípravkem, ovšem pokud se larvy do dřeva dostanou, obvykle pomáhá pouze včasný zásah odborníka. Profesionálové disponují speciální technikou a zbaví vás nechtěného spolubydlícího pomocí plynu, mikrovln či termosanací teplým vzduchem. Další možností je chemická injektáž. Důležité je jednat rychle, aby larvy neměly dostatek času na absolutní devastaci napadeného dřeva.

Publikováno: 02. 12. 2021

Kategorie: Tipy

Autor: Romana Navrátilová