Výběr oken chce čas

V dnešní době máme hlavně na výběr mezi plastovými a dřevěnými okny. V minulosti se nejčastěji vyráběli dřevěná okna. Dá se však říci, že dřevo je stále populární a mnozí dávají dřevěným oknům pořád přednost. Dřevěná okna mají v naší zemi svou tradici a rovněž patří k naší architektuře a designu. Česká republika oplývá lesy, takže o dřevo zde rozhodně není nouze. Výběr dřevěných oken je proto rozmanitý a pestrý. Dřevěných oken je tedy na našem trhu dostatek, stačí si pouze vybrat druh dřeva. Jednoznačně cenově nejdostupnějšími jsou na našem trhu smrková okna. Pak jsou to okna z borovice a modřínu. Nejdražšími jsou pak pochopitelně okna z dubu a buku.

Vzhled dřevěných oken je pěkný na oko. Dřevěná okna totiž působí velmi přirozeně, dřevo se na nadto hodí prakticky ke každému materiálů a má i vysoce dobré a kvalitní tepelně-izolační vlastnosti.

Když jsme se nyní seznámili v krátkosti se základnímu druhy dřev, pojďme se podívat na konečnou podobu oken, které se dnes prodávají. Nejpoužívanějšími okny jsou dnes bezesporu eurookna, která jsou vyráběna z několikavrstevných lepených hranolů. Zákazníci jsou z těmito typy oken velmi spokojeni. Zkušenosti navíc potvrzují, že eurookna mají perfektní tvarovou a objemovou stálost, takže vydrží opravdu hodně let.

Nyní ještě něco málo slov o plastových oknech, které jsou pro svou nižší cenu, taktéž velmi žádané. Plast není dřevo, ale i dnešní plast je docela kvalitní. Plastová okna se rovněž neustále vyvíjejí a zdokonalují. V současnosti je základem tzv. ocelová konstrukce, která je potažená vrstvou tvrzeného PVC. Plastová okna jsou dnes taktéž velmi šetrná k životnímu prostředí. Použitý materiál se dá totiž recyklovat, takže plast ze starých a vyhozených oken se využívá při výrobě a zhotovení nových plastových oken.

Publikováno: 23. 01. 2011

Kategorie: Stavba

Autor: Romana Navrátilová