Dokonalý dřevěný dům jako z pohádky

Sruby jsou velmi žádanými dřevěnými domy, kterých je možno vidět v našem okolí spousty. Jde o ekologické stavby, které svým dokonalým designem uchvátí nejednoho zájemce o vlastní dům, ale i ty, kdo hledají doslova únik z betonové džungle velkoměsta. Dřevěný srub je mezi všemi možnostmi pořídit si vlastní bydlení, které dnešní trh nabízí jednou z nejlepších možností pro trvalý a harmonický domov.

Dřevo jako dokonalý stavební materiál

Dřevo bylo stavebním materiálem již před mnoha a mnoha lety, jeho obliba neklesla a tak se můžeme na tento druh stavebního materiálu jistě spolehnout. Spolu s řadou běžných stavebních materiálů má přírodní dřevo řadu pozitivních faktorů. Nízká tepelná vodivost a dobrá tepelná izolace, díky níž stěny dokonale plní svou přímou funkci - přispívají k rychlému nárůstu teploty a dlouhodobě udržují teplo v místnosti. Přilnavá kapilární struktura stromu dovoluje absorbovat přebytečnou vlhkost zevnitř místnosti, takže zde vzniká příznivé mikroklima a minimalizují se škodlivé účinky vysoké vlhkosti na dřevo. Navíc je dřevo nejen ekologickým a tudíž obnovitelným materiálem, ale jeho dokonalá struktura jej ničím nenahradí. Má v sobě něco, co u jiných materiálů postrádáme. Je příjemné na dotyk a krásně voní.

Dřevěné domy

Současně, navzdory vědeckým úspěchům v oblasti stavebnictví, jsou tyto reálné dřevěné domy postaveny podle tradičních technologií, které prokázaly více než jedna generace. U některých lidí jsou dřevěné domy dobrým příkladem trvanlivosti a spolehlivosti. A to je pravda. S důkladnou péčí může být takový domov rodiny několika generací, neboť průměrná délka životnosti takových srubů je mnohdy až sto let. Musíme ale také vybrat kvalitní materiál, který nám v tom pomůže. Pro stavbu srubu jsou vhodné zejména jehličnaté stromy jako je borovice obecná, modřín, severní borovice, ale i klasický smrk. Můžeme mít srub postavený i z cedru nebo osiky. Cedrové a modřínové dřevo je ale v porovnání s ostatními dřevinami dražší variantou, ale za kvalitu se platí.

Spolehlivá firma

V mnoha směrech bychom se ale měli obrátit na odbornou spolehlivou firmu, která má v této oblasti praktické a mnohaleté zkušenosti. Je sice pravda, že dřevěný srub můžeme postavit i svépomocí, ale tady to moc nedoporučujeme. Navíc pracovníci takových firem disponují i moderní technikou, kterou v tomhle případě budeme potřebovat. Těžké klády ve dvou asi jen těžko uneseme.

Výhody srubů

Jistě se mnozí investoři zajímají také tím, kolik taková stavba stojí. Tady můžeme konstatovat, že cena takové stavby je v porovnání s klasickým zděným domem daleko nižší, záleží ovšem na cenách materiálu a na našich požadavcích. Také výstavba takového domu je kratší. Můžeme totiž bydlet již za pár týdnů, což u stavby z cihel možné není. Odpadají tady také mokré cesty stavby, k jakým patří betonování. Takže i toto faktory nám mohou urychlit a zjednodušit rozhodování.

Publikováno: 10. 03. 2019

Kategorie: Stavba

Autor: Romana Navrátilová