Jedna ložnice je málo

Kolik mít ve svém domě ložnic? To je možná divná otázka, neboť v českých poměrech jsme léta byli zvyklí pouze na jednu ložnici. V západní Evropě však je normální, že v jednom domě jsou dvě až tři ložnice. Ty se používají především pro hosty a širší rodinu.

Je jasné, že když máme malý byt, není co řešit, jedna ložnice musí stačit. Ovšem u větších rodinných domů není problém, když je ložnic více. Jedna dobře vybavená ložnice pro hosty není určitě špatný nápad.

Jaký význam mají ložnice v našich domácnostech? Mnozí pokládají ložnici za místnost, která patří k soukromí každé rodiny a domácnosti. Ano, ložnice je bezesporu nejsoukromější a nejintimnější část bytu. V ložnici totiž usínáme, spíme, probouzíme se do nového dne, odpočíváme, relaxujeme či vleže čteme nebo třeba posloucháme hudbu. Základní a hlavní funkcí ložnice tedy je umožnit kvalitní spaní a regeneraci unaveného těla a organismu po práci. K tomu je zapotřebí pochopitelně rovněž kvalitní vybavení, které splňuje požadavky dnešní moderní domácnosti.

Vedle důležitosti počtu ložnic v naší domácnosti je však také klíčová otázka: do jaké místnosti či části domu situovat ložnici? Spánek je totiž křehká záležitost, takže umístění ložnice a našich postelí bude hrát velmi důležitou roli. Zde se osvědčují zkušenosti a rady mnohých generací, které doporučují, aby ložnice byla orientována na východní stranu. V teplých letních měsících bývá totiž večer dostatečně ochlazena a ráno nás příjemně probouzí vycházejí sluníčko a sluneční svit. Ložnice by dále rozhodně měly být dobře větratelné, čerstvý a svěží vzduch je pro dobrý a kvalitní spánek velice důležitý a podstatný.

Ložnice také nemusí být velká. V dnešní době je k dispozici dostatečné množství zabudovaných úložných prostorů, takže se nemusíte bát, že budete mít málo úložného prostoru v menší ložnici.

Tolik málo tipů pro ložnice, které jistě stojí za naši pozornost, neboť jsou důležitou součásti naší domácnosti.

Publikováno: 13. 05. 2011 / Aktualizováno: 25. 06. 2023

Kategorie: Stavba

Autor: Romana Navrátilová