Kolik můžete ušetřit stavbou svépomocí?

Sníte o vlastním bydlení, ale nemůžete se rozhodnout mezi domem na klíče a stavbou svépomocí? Obě varianty mají svá pro i proti. Obrátíte-li se na firmu, která se postará o vše od projektu až po realizaci a vyřízení všech formalit na úřadě, ušetříte spoustu času a starostí. Anebo taky ne, protože kvalita není nikdy stoprocentně zaručena. Navíc byste utratili mnohem více peněz, než kolik by vás stala stavba domu vlastními silami. Éra domů na klíč je minulostí a naopak přibývá lidí, kteří staví sami. Alespoň tak vyplývá ze statistik a potvrzují to i odborníci z Hamaxu (známé stavebniny Praha). K největším důvodům však nepatří jen nemalá úspora nákladů, ale také obavy z nedodržení technologických postupů a šizení na materiálu. Bez účasti stavebních firem a developerů vyroste každým rokem zhruba o 30 % více domů než v předchozím období. Češi si berou na pomoc příbuzné či přátele a společnými silami realizují co nejvíce práce, ke které není zapotřebí určitá kvalifikace.

Nejde jen o peníze, ale také o kvalitu

Velkou výhodou stavby svépomocí je, že tímto způsobem můžete výrazně ovlivnit kvalitu nového bydlení. Výstavba sice stojí mnohem více času, ale z dlouhodobého hlediska naopak šetří starosti související s reklamacemi a opravami. K častým nešvarům ze strany stavebních firem patří aplikace jiných materiálů, než jaké jsou uvedeny v dokumentaci a nevyřešené detaily.

Průměrná úspora? Překvapivě vysoká

Co se týče finanční úspory, stavba svépomocí stojí o třetinu až polovinu méně oproti stavbě na klíč. V praxi samozřejmě záleží na tom, zda si stavebník obstará sám většinu práce a kolik se mu podaří ušetřit na materiálu.

Kdo nechce stavět bez firmy, může si alespoň obstarat materiál

V případě, že se z určitých důvodů nechcete do stavby domu vlastními silami pouštět, ušetříte tak, že si zajistíte materiál. Například zmíněné levné pražské stavebniny nabízí kompletní sortiment včetně izolace, fasád, nářadí a pomůcek. To vše se pozitivně promítne do celkových nákladů. Nebudete-li si vědět při nákupu materiálu rady, obraťte se na kvalifikovaný personál z Hamaxu. Ochotně vám doporučí optimální řešení s ohledem na vaše individuální požadavky. Více na www.hamax.cz.