Ochrana před covid-19? Dodržujte pravidlo 3R!

Jako původní zdroj nákazy se předpokládají zvířata na trhu v čínském městě Wu-chan. Předpokládá se, že lidé se nakazili kontaktem s živými zvířaty, které se prodávají i na zmíněném trhu. Zatím není přesně jisté, z jakého zvířete může nákaza pocházet. To však momentálně není podstatné - nyní se musíme soustředit na to, abychom pandemii společnými silami porazili. Pomohou nám v tom roušky se stříbrem, respirátory a svědomité dodržování hygienických pravidel.

Jaké jsou projevy onemocnění COVID-19?

Nový koronavirus způsobuje akutní respirační onemocnění - virovou pneumonii (kapénková infekce). Jde o všeobecné příznaky virózy, respektive klasických respiračních onemocnění, například i chřipky - teplota nad 38 ° C kašel, rýma, bolest svalů, bolest kloubů, dušnost. Při komplexnějším vyšetření bývá přítomen RTG nález - zápal plic. Inkubační čas při tomto typu koronaviru uvádí 2 až 14 dní, průměrně 6 dní. Tip: Krásné hedvábné roušky, přes které se dobře dýchá, najdete na rouskoshop.cz.

Jak se léčí onemocnění COVID-19?

COVID-19 je virové onemocnění a zařazujeme ho mezi kapénkovou infekci. Neúčinkují něj antibiotika. Léčba je symptomatická. U lidí infikovaných novým koronavirem se zahajuje podpůrná léčba, která zmírňuje příznaky infekce. K podpůrné léčbě se využívají běžně dostupné léky. Léčba je individuální a vychází z konkrétních potřeb pacienta.

Jaká je pravděpodobnost, že se novým koronavirem nakazím?

Lidé se mohou nakazit od osob, u kterých byl koronavirus potvrzen. Pravděpodobnost nákazy je momentálně velmi vysoká, proto vláda ČR přijala soubor opatření, mezi které patří také nošení roušky a respirátorů.

Může v prevenci proti onemocnění COVID-19 pomoci očkování proti chřipce?

Očkování proti chřipce je vhodné, chrání před chřipkou během probíhající chřipkové sezóny. Pokud by člověk onemocněl infekci vyvolanou koronavirem, další onemocnění probíhající souběžně by mohlo znamenat vysoké riziko komplikací.

Publikováno: 16. 03. 2021 / Aktualizováno: 25. 06. 2023

Kategorie: Tipy

Autor: Romana Navrátilová