Pozor na nebezpečné bakterie v domácím vodovodu! Jak se jich zbavit?

Velké nebezpečí nemusí být patrné na první pohled, a dokonce ani na druhý. Bez mikroskopu bakterie neuvidíte, ale tím víc pocítíte dopad pravidelné konzumace kontaminované vody. Ať už jde o otravy, střevní potíže, vyrážky, legionářskou nemoc nebo jiné zdravotní komplikace, nic z toho není příjemné. Ale jak se bakterií zbavit a zajistit, aby byla kohoutková voda opravdu kvalitní?

Jak může dojít ke kontaminaci pitné vody?

Bakterie se mohou do vodoinstalace dostat různými způsoby. Někdy je příčinou prosakující septik, jindy zase listí a další nečistoty ve studně. Zda je voda, která vám teče z kohoutku, dostatečně kvalitní, zjistíte na základě rozboru v akreditované laboratoři. Ve výsledcích se dozvíte podrobné informace o množství kolonií při různých teplotách vody, bakteriích E. Coli, koliformních bakteriích a další důležité údaje.

Jak se kontaminace vody řeší?

Akreditovaná laboratoř vám zároveň doporučí vhodné řešení. Většinou jde o použití zařízení, jako jsou UV lampa, ozonizátor, dávkovací stanice chloru a další technologie pro čištění vody. Tato zařízení se souhrnně nazývají úpravny vody a vodní filtry. Zatímco některé přístroje pouze ničí bakterie, jiné mohou z vody odstranit také vápník, železo, mangan a jiné nežádoucí prvky. K eliminaci bakterií se obvykle používá chlór, který se do vody dostává prostřednictvím dávkovacího čerpadla. Do hlavního přívodu vody je vstřikováno savo, ovšem pouze taková dávka, která nezpůsobí nepříjemná zápach vody. V další fázi procesu se voda čistí úpravou UV lampou nebo aktivním uhlím. Velmi účinná je také reverzní osmóza, která z vody odstraní také pesticidy, dusičnany, chloridy, herbicidy a další látky. Zařízení se montuje do kuchyňské linky.

Zařízení vám nainstalují odborníci

Instalatéři Praha upozorňují, že neodborná instalace zařízení na čištění vody může zapříčinit nesprávné fungování. Chcete-li mít jistotu, že vaše kohoutková voda bude kvalitní, svěřte montáž profesionálům. Postarají se o to, aby byl provoz ekonomický a voda nezávadná.

Publikováno: 09. 10. 2017

Kategorie: Tipy

Autor: Romana Navrátilová

Tagy: instalatéři praha | kontaminace vody | úprava vody