Nepodceňujte výběr vodovodních baterií do koupelny!

Správně zvolená vodovodní baterie se může stát středobodem koupelny. Vyjímat se v ní jako šperk. Měla by samozřejmě být i praktická. Jak postupovat při jejím výběru?

Pod pojmem vodovodní baterie se v podstatě rozumí vodovodní kohoutek. Na trhu se setkáte s bateriemi dřezovými (do kuchyně), bidetovými, umyvadlovými, sprchovými a vanovými (do koupelny). Na ty se v tomto článku zaměříme.

Změřte si sanitární zařízení

Před koupí vodovodní baterie si v první řadě dobře změřte sanitární zařízení (umývadlo či vanu). Mohlo by se totiž stát, že vámi zvolený produkt ho bude přesahovat a voda z něj bude stékat mimo umyvadlo.

Set umyvadla s baterií

Chcete ušetřit? V tom případě si pořiďte set umyvadla i s vodovodní baterií. Nejenže je ve výsledku pořídíte levněji, než kdybyste si je pořizovali zvlášť, ale také předejdete problému zmíněnému v předcházejícím odstavci.

Kam s ní?

Vodovodní baterii je možné instalovat na stěnu (nástěnná baterie), přímo na umyvadlo či vanu (stojánková), popřípadě je možné ji zabudovat pod obklad (podomítková). V tomto ohledu je třeba vzít potaz dispoziční řešení koupelny a baterii vybírat po dohodě s osobou, která ji bude instalovat, tedy s instalatérem.

Ovládání baterie

V potaz byste měli vzít i ovládání baterie. To může být termostatické, pákové nebo kohoutkové. Výhodou termostatických baterií je, že umožňují přednastavení teploty vytékající vody, která zůstává neměnná i v případě kolísání tlaku či teploty vody. Další možností je baterie páková. Ta zase umožňuje jemným otočením páky navolení teploty i síly proudu vody, což ve výsledku vede ke značným úsporám vody. Klasikou je baterie kohoutková založená na principu otáčení kohoutků. Nejenom u milovníků retro designu se stále jedná o jasnou volbu.

Zaměřeno na design

Pokud netoužíte po koupelně ve stylu každý pes, jiná ves, pořiďte si všechny vodovodní baterie v koupelně, tedy vanovou, umyvadlovou, sprchovou (popřípadě ještě bidetovou) ve stejném stylu a od jednoho výrobce. V celé koupelně je také vhodné zachovat jednotný tvar baterií – zvolte buď hranaté, nebo oblé. Širokou nabídku baterií naleznete na https://absulo.cz/koupelna/vodovodni-baterie.html.

Publikováno: 01. 09. 2023

Kategorie: Interiér

Autor: Přemysl Novotný