Co je plantážní káva?

Plantážní káva, známá také jako káva z usedlosti, označuje kávu, která se pěstuje a zpracovává na jedné farmě nebo usedlosti. Na rozdíl od jiných druhů kávy se plantážní káva pěstuje a sklízí s pečlivou péčí, aby byla zajištěna stálá kvalita a chuť. V tomto článku se budeme zabývat tím, co je plantážní káva, jak se vyrábí a čím se liší od ostatních druhů kávy.

Co je plantážní káva?

Plantážní káva je káva, která se pěstuje a zpracovává na jedné farmě nebo statku. Tyto farmy nebo usedlosti jsou obvykle velké a specializují se na produkci vysoce kvalitní kávy. Často se nacházejí v oblastech s ideálními podmínkami pro pěstování, jako jsou vysokohorské oblasti Střední a Jižní Ameriky, východní Afrika a jihovýchodní Asie.

Káva na plantážích se obvykle pěstuje tradičními metodami, které zahrnují ruční sběr nejzralejších kávových třešní, sušení zrn na slunci a jejich pečlivé třídění, aby se odstranily případné vady. Tyto metody vyžadují mnoho ruční práce, ale pomáhají zajistit, aby kávová zrna byla té nejvyšší kvality.

Vynikající plantážní kávu najdete v nabídce v e-shopu ManuCafe. Mezi milovníky kávy, kteří mají s ManuCafe zkušenost, patří Radek z Ecoblogu.

Radkova ManuCaferecenze vám hledání ideální plantážní kávy usnadní a současně prozradí vše, co byste měli vědět před nákupem.

Jak se vyrábí plantážní káva?

Proces výroby plantážní kávy se může lišit v závislosti na regionu a farmě, kde se káva pěstuje. Existuje však několik společných kroků, které se obvykle dodržují při výrobě vysoce kvalitní plantážní kávy.

Pěstování a sklizeň kávových třešní

Prvním krokem při výrobě plantážní kávy je pěstování a sklizeň kávových třešní. Kávovníky se obvykle pěstují v řadách na svahu nebo na rovině. Vyžadují velkou péči a pozornost, včetně pravidelného prořezávání, hnojení a ochrany proti škůdcům.

Jakmile kávové třešně dozrají, jsou ručně sbírány kvalifikovanými pracovníky. Jedná se o časově a pracovně náročný proces, který však zaručuje, že se sklízejí pouze ty nejzralejší třešně.

Zpracování kávových zrn

Po sklizni se kávové třešně zpracují, aby se odstranila vnější vrstva plodů a odhalila se kávová zrna uvnitř. Existují dvě hlavní metody zpracování kávových zrn: suchá a mokrá metoda.

Při suché metodě se kávové třešně suší na slunci, dokud není vnější vrstva plodu suchá a lze ji odstranit. Poté se zrna třídí a třídí, aby se odstranily případné vady.

Při mokré metodě se vnější vrstva plodů odstraňuje pomocí vody. Kávová zrna se poté fermentují a promyjí, aby se odstranily zbytky ovoce. Poté se zrna suší na slunci nebo v mechanické sušičce.

Pražení kávových zrn

Po zpracování se kávová zrna praží, aby vynikla jejich jedinečná chuť a vůně. Pražení je delikátní proces, který vyžaduje mnoho dovedností a zkušeností. Zrna se obvykle praží při vysokých teplotách po krátkou dobu, aby se rozvinula jejich jedinečná chuť a vůně.

V čem je plantážní káva jiná?

Existuje několik faktorů, které plantážní kávu odlišují od ostatních druhů kávy.

Kvalita

Plantážní káva je známá svou vysokou kvalitou a stálostí. Protože se pěstuje a zpracovává na jediné farmě nebo statku, jsou kávová zrna pečlivě vybírána a tříděna, aby se zajistilo, že se použijí jen ta nejlepší zrna.

Chuť

Káva Plantation je známá svým jedinečným chuťovým profilem. Protože se pěstuje v ideálních podmínkách a zpracovává tradičními metodami, má plantážní káva výraznou chuť, která je často popisována jako jemná, bohatá a komplexní.

Udržitelnost

Mnoho plantážních kávových farem dbá na udržitelnost a ochranu životního prostředí. Používají udržitelné zemědělské postupy, jako je ekologické zemědělství a pěstování kávy ve stínu, aby chránily životní prostředí a zachovaly přirozené prostředí pro volně žijící zvířata.

Plantážní káva je vysoce kvalitní, aromatická a udržitelná káva, která je pěstována a zpracovávána s péčí. Vyrábí se tradičními metodami, které vyžadují hodně ruční práce, ale výsledkem je káva, která je bohatá a komplexní. Ať už jste znalci kávy, nebo obyčejní konzumenti, určitě ji neváhejte vyzkoušet.

Publikováno: 06. 03. 2023

Kategorie: Tipy

Autor: Romana Navrátilová