Kde mít rodinný dům

Pokud zrovna hledáte nový rodinný dům, tak možná řešíte dilema, zda si ho pořídit v zástavbě nebo někdy spíše na samotě u lesa. Zde se vám pokusíme říci aspoň některé výhody a nevýhody obou zmiňovaných možností bydlení.

Rodinný dům v řádové zástavbě má pochopitelně řadu výhod i nevýhod. Začněme nejprve těmi výhodami. První výhodou je určitě velmi rychlá výstavba takových domů a také přijatelná a rozumná cena. Většina těchto domů má rovněž vysokou občanská vybavenost, ať už máme na mysli televizní signál nebo plyn. Takzvaná řadovka, jak se ji lidově říká, kromě toho v sobě spojuje přednosti bytu a rodinného domu. Nejsme úplně izolováni od lidí, ale přitom máme své soukromí jisté. Domy v řadové zástavbě mají také značnou energetickou úspornost a většinou se stavějí v blízkosti všech dostupných služeb v obci, nejsou tedy stavěny na odlehlých místech. Nevýhodou řadovek je velká blízkost sousedů, což může být nepříjemné v momentě, když si se svými sousedy nepadnete do oka.

Rodinný dům u lesa má naopak tu výhodu, že můžete být úplně sami a dopřávat si vrchovatou měrou oázu klidu a ticha. Kdo prahne po odpočinku a samotě, je to určitě dobrá volba. Nemusíte řešit problémy se sousedy, nikdo vám před okny nekřičí, jste v blízkém kontaktu s přírodou. Když máte pár kroků do lesa, jste rychleji na houbách, takže můžete snáze najít nějaký ten hřib do polévky nebo smaženice. Bydlení u lesa však může mít i své nástrahy a problémy. Příliš velký klid a samota může někoho vystrašit. Všude je daleko, služby jsou méně dostupné. Bydlení u lesa může být problém například v zimě, kdy cesty k odlehlejším objektům jsou tradičně všude hůře přístupné. Rovněž můžete mít občas problém s lesní zvěří. Od lesa také zpravidla vane vlhčí vzduch, takže je potřeba si zvyknout na studenější rána. 

Publikováno: 03. 04. 2011

Kategorie: Stavba

Autor: Romana Navrátilová