Výhody dřevostaveb, díky kterým si je zamilujete

Pokud plánujete stavbu domu, jednou z prvních otázek, kterou budete řešit, budou i materiály použité na stavbu. Kromě klasických zděných staveb jsou dnes stále oblíbenější dřevostavby na klíč, které mají oproti klasickým cihlám řadu výhod. Které to jsou?

Rychlost výstavby

Zatímco klasická stavba z cihel vzniká obvykle několik měsíců, dřevostavba na vašem pozemku může vyrůst doslova za pár dní – zejména v případě, kdy jsou při stavbě využity prefabrikované velkoplošné dílce. Tyto prvky nosné konstrukce (panely) se vyrobí ve výrobně a po dodání se na stavbě ihned montují jako stavebnice. Kompletně pak dům včetně všech interiérových prací a vybavení můžete dokončit bez problému do půl roku.

Úspora užitné plochy a variabilita

Dřevostavby disponují užšími obvodovými stěnami, díky čemuž získáte více plochy užitné. U domu o rozloze 100 metrů čtverečních může jít až o 4 čtvereční metry navíc, což je třeba prostor pro malou koupelnu, šatnu nebo velkou vestavěnou skříň navíc. Kromě toho jste u dřevostaveb méně omezováni nosnými stěnami, takže můžete být při rozvrhování místností v interiéru více kreativní.

Energetická úspornost

Dřevostavby milují majitelé i z důvodu velice nízkých nákladů na provoz domu, což oceníte doživotně. Dřevostavby mají nadstandardní tepelně-izolační vlastnosti a často se blíží svými parametry až k pasivním domům, čímž ročně ušetříte tisíce až desetitisíce – v závislosti na velikosti domu.

Ekologie a zdraví

Dřevo je ekologické, obnovitelné a snadno dostupné, a to při zachování dlouhé životnosti i skvělých tepelných vlastností i vyhovění požadavkům na zdravé bydlení. Z pohledu vnitřního klimatu je výhodou povrchová teplota sádrokartonových stěn, která se velice rychle přizpůsobuje teplotě okolního vzduchu, což vytváří u člověka větší pocit pohody.

Cena

Cena dřevostaveb je dnes oproti zděným stavbám již nižší, navíc u dřevostaveb daleko méně dochází k navyšování ceny díky dodatečným vícenákladům.

Publikováno: 24. 03. 2021 / Aktualizováno: 25. 06. 2023

Kategorie: Stavba

Autor: Romana Navrátilová