Plíseň nemá na fasádě co dělat. Hyzdí dům a způsobuje alergie
Obsah článku:
Zaznamenali jste, že vás poslední dobou často bolí hlava, trpíte záněty dutin a objevily se u vás nepříjemné kožní problémy? Důvodem mohou být plísně, kterým se daří téměř všude. Důvodů, proč se zabydleli právě u vás, může být hned několik.
Mohou být všude, venku i uvnitř
Plísně se mohou objevit doma i na fasádě. A samozřejmě i na obou místech současně. K nejčastějším příčinám patří stavební úpravy domu – výměna starých dřevěných oken za plastová či realizace zateplení. Jenomže pokud nemáte teploměr s vlhkoměrem, nemohli jste si výraznější změny vlhkosti všimnout. Pouze se necítíte tak, jako předtím. Plísně se však nemusí objevit jen na stěnách. Naopak se jim většinou daří na fasádě. Nejvíce jsou ohroženy domy, které se nachází na stinných místech v lokalitách s vysokou vlhkostí vzduchu, absencí větru a slunce. Velmi rychle se mohou rozšířit po celém objektu, doslova od základů až po střechu. Dovnitř domu se plísně dostanou prostřednictvím spór, obvykle okny při větrání. Anebo v důsledku hromadění vlhkého vzduchu, kdy se v neprodyšně uzavřené místnosti vlhkost vsakuje do stěn. Někdy stačí pravidelné sušení prádla v kombinaci s perfektně utěsněnými plastovými okny. Vlhkost vzduchu zároveň ovlivňují i samotní obyvatelé – člověk během dne vyprodukuje 3 – 8 litrů vody.Jak se s plísní vypořádat?
Pro ochranu fasády jsou určeny speciální nátěry fasád. Vhodně zvolený nátěr proti plísním zajistí, aby se na povrchu netvořila plíseň či jiné mikroorganismy. Fasáda si zachová své původní vlastnosti a získá odolnost vůči UV záření. Pokud se plíseň objeví pouze ojediněle v interiéru, zbavíte se jí pomocí k tomu určených přípravků. Opakovanému množení zabráníte tím, že začnete dodržovat základní opatření, jako je dostatečná cirkulace vzduchu (správné větrání), sušení prádla v sušičce, ponechání prostoru mezi nábytkem a stěnou či pořízení odvlhčovače vzduchu.Publikováno: 03. 10. 2017
Kategorie: Tipy