Levnější energie s Bohemia Energy
Elektrický proud
Elektrický proud střídavý, střídavý … ano všichni jsme profíci, co se týká elektrického proudu – prostě zmáčknem vypínač a budiž světlo. Tak snadné to samozřejmě není. Co je vlastně elektrický proud? Když ještě někde vylovíte školní sešit fyziky, dočtete se v něm, že elektrický proud je uspořádaný pohyb částic s elektrickým nábojem. Dále se dozvíte, že elektrický proud dělíme podle časového průběhu na střídavý proud, stejnosměrný proud, stacionární a nestacionární elektrický proud, průměrný proud a okamžitý elektrický proud. Ale konec citace školního sešitu. Jo ve škole to byly zlaté časy, když Vaší „jedinou“ starostí bylo správně opsat od souseda vzoreček na výpočet průměrného proudu. Nyní je jednou z Vašich starostí si správně vypočítat, kde a jak na elektřině ušetřit.
Kde lze šetřit?
Nenechte se dál ožebračovat od energetických společností, které se Vám pomalu snaží vnutit už i tvrzení, že stálé zdražování elektřiny je i ve Vašem zájmu. A jak tedy snížit spotřebu energie? Nejdříve si zjistěte, kdo je ve Vaší domácnosti největší žrout. Nemyslím člena rodiny, který neustále luxuje lednici. Mám na mysli největšího žrouta elektrické energie. K odhalení toho nenažrance Vám pomůže malá, chytrá krabička jménem wattmetr. Tento přístroj zasunete do zásuvky a jakýkoli spotřebič pak do něj připojíte jako do zásuvky. Tohoto chytrého pomocníka můžete koupit už za 400 korun.
Jestliže máte doma nějaký starý spotřebič, nahraďte ho novým. Sice Vás to bude „pár“ tisícovek stát, ale myslete na to, že nové spotřebiče jsou vyráběny v energeticky nejúspornější třídě. A potom už budete na samotném provozu spotřebičů jen šetřit a to až 30% energie. Jen tak pro srovnání – za spotřebu elektřiny staré lednice zaplatíte během deseti let cca 37 000 korun a za spotřebu nové ledničky za stejnou dobu zaplatíte 11 000 korun. To chcete vyhodit 26 000 korun oknem? Při výběru nových spotřebičů si dávejte pozor na štítky. Na těch se dozvíte, do které energetické třídy patří Váš vyhlídnutý spotřebič. Třída „A“ je nejúspornější a třída „G“ je nejžravější. Na štítku se dále dozvíte, jak je na tom spotřebič s hlučností, kvalitou nebo účinností.
Nezapomínejte ledničku i mrazničku pravidelně odmrazovat. Námraza vyšší než 3mm zvyšuje náklady na spotřebu až o 75%. Výhodnější na spotřebu je kombinovaná chladnička s lednicí a mrazákem než samostatná lednice a samostatný mrazák. Chladnička i mraznička jsou holky háklivé a nelíbí se jim postávání blízko u stěny, v rohu nebo výklenku. Když je tam i přesto postavíte nebude se Vám líbit jejich spotřeba. Vyvarujte se i umístění chladničky blízko spotřebiče, který vydává teplo. Do mrazničky byste neměli ukládat nápoje nebo potraviny v tekuté formě (polévka, omáčky), protože vypařováním těchto pochutin jen podporujete vznik námrazy. Teplota uvnitř chladničky by měla být +5 °C a už při snížení teploty na +3 °C, stoupne její spotřeba o 15%.
Správné osvětlení také udělá svoje. Zářivky a úsporné žárovky dokážou ušetřit až 80% energie. Nezapomínejte zhasínat v místnostech, kde nikdo není. Nenechávejte běžet televizi a radio jako kulisu, na kterou se nikdo nedívá a nikdo ji ani neposlouchá. Omezte dekorativní osvětlení, centrální osvětlení můžete nahradit bodovými světly. Při vaření používejte tlakové hrnce (úspora až 50% energie), vařte vždy s pokličkou a využívejte zbytkové teplo, které zahřívá plotýnku i po vypnutí. Ve varné konvici ohřívejte pouze tolik vody, kolik potřebujete. Čím víc vody v rychlovarné konvici vaříte, tím déle to trvá a tím víc elektřiny spotřebujete. Myčku na nádobí zapínejte, až když je úplně plná a konečně se naučte používat víc jak jeden program. Zvolit extra dlouhý a extra horký program na „lehce“ špinavé nádobí je plítvání vodou a elektřinou.
I při praní prádla myslete na to, kde můžete ještě ušetřit. Snížením prací teploty z 90 °C na 60 °C se sníží spotřeba elektrické energie až o 25%. Kvalitní prací prostředky také dokážou hotové divy. Díky nim budete moct prát na nižší teplotu a spotřeba bude zase o něco menší. Vyvářku a předpírku používejte, jen tehdy pokud je to opravdu nutné. Tyto dva programy jsou totiž energeticky velice náročné. Nezapomeňte si alespoň dvakrát do roka vyčistit filtr odtokové vody.
Omezte využívání klidového režimu u elektrospotřebičů jako je televize, DVD, počítač nebo audio sestava. Možná se budete divit, ale i nečinné spotřebiče si berou elektrickou energii ze sítě. Dopřejte jim i sobě oddech a prostě se všichni vypněte. Je dobré používat prodlužovací kabel s vícero zásuvkami a vlastním vypínačem.
Teplota v místnosti by měla být 22 až 24 °C. Jestliže máte elektrické vytápění, snižte teplotu na 17 °C pokaždé, když odjíždíte na celý den pryč. I před spaním si ztlumte vytápění, bude se Vám lépe spát i dýchat. V místnostech, které trvale neobýváte, stačí jen temperovat. Snížením teploty o jeden stupeň ušetříte 6% energie. Doma i v práci udržujte vyšší relativní vlhkost vzduchu. Při nízké vlhkosti vzduchu budete muset zvýšit teplotu o 2-3 °C, abyste dosáhli stejného pocitu tepla.
Při ohřevu vody nastavte zásobníkový ohřívač na optimální úspornou teplotu 45-55 °C. Nebudete poté muset promíchávat teplou a studenou vodu. Občas však jednorázově zvyšte teplotu vody na 70°C, aby se zlikvidovaly všechny případné bakterie.
Chcete utéct a nevíte kam?
Uvažujete o změně dodavatele elektřiny? Pak Vám představuji českou společnost Bohemia Energy. Ta Vám nabízí levnou elektrickou energii a plyn. Společnost Bohemia Energy je předním dodavatelm energie, mezi jejíž klienty patří domácnosti, firmy a obce. Elektřinu a plyn nakupuje ve formě komodit přímo od výrobců nebo na Pražské energetické burze a poté je prodává svým zákazníkům daleko levněji než dominantní dodavatelé. Ušetříte tak 5 – 15% ceny oproti dominantním dodavatelům.
Proč tak levně?
Bohemia Energy má malé ceny díky malým maržím, které vznikají díky nízkým nákladům a konkurenčnímu boji. Bohemia Energy má nižší provozní náklady než velké firmy jako je ČEZ a E.ON, protože tyto velké firmy jsou zatíženy vysokými investicemi do infrastruktury, systémů a rozvodných sítí, které zvyšují fixní náklady. A ty fixní náklady musí někdo zaplatit. A kdo to asi bude? Samozřejmě, že Vy jako zákazník, pokud ovšem nepřejdete k Bohemia Energy. Tato společnost se neustále snaží svoje služby a obchody inovovat tak, aby zákazníci byli stoprocentně spokojeni a přitom zaplatili co nejnižší cenu.
V případě jakýkoliv dotazů, volejte na zákaznické centrum a to od 7:00-20:00 ve všedních dnech a od 9:00 – 17:30 o víkendech.
Publikováno: 17. 07. 2012
Kategorie: Finance