Sauna u nás doma

Může se zdát, že postavit si vlastní saunu pomocí technologie, která přišla z Finska, bude obtížné. pokud ovšem disponujeme správným obnosem peněz a máme hodně času a trpělivosti, můžeme si tuto malou stavbu realizovat. Když už mluvíme o tom, co je finská sauna, jistě by nám k tomu něco víc řekli i různé legendy a pohledy do historie. Její blahodárné účinky jsou známé již po staletí a také všichni víme, že jde o princip zahřívání našeho těla v horké místnosti a jeho následné ochlazování. Potěšení, které návštěvník dostane, když se zahřeje z horké páry a ochladí skokem do skutečného sněhu nebo studeného bazénu, je nezapomenutelný. Dnes je sauna podle finské technologie místností, kde je pára nahrazena suchým teplem o teplotě 90-110 stupňů Celsia a vlhkosti 10-25 procent.

Sauna a její účinky na naše tělo

Pravidelné saunování má velmi pozitivní účinky na naše tělo, ale i na naši mysl. Tělo doslova očišťuje od negativních vlivů a toxinů, které jsou vyplavovány při pocení z těla ven. Sauna je ale také místem, kde si můžeme odpočinout a načerpat sílu a energii na další dny. Pokud trpíme často nachlazením a virová onemocnění se nás každoročně chytají jako klíště, je sauna vhodným řešením. Přestože jsou dnes sauny běžnou součástí řady sportovně relaxačních či hotelových wellness zařízení, stále častěji si lidé pořizují i své domácí sauny. Poskytují totiž okamžitou dostupnost a pohodlí, ale také určitý druh intimity.

Jaké máme druhy sauny

V současné době máme na trhu několik druhů sauny. Klasická finská sauna je místnost s kamny, na kterých mohou být umístěny kameny, které je dovoleno polévat vodou nebo esenciáními oleji. Vzniká tak větší vlhkost v místnosti a teplota se pohybuje kolem 90 stupňů Celsia. Parní sauna je příjemnější a pro mnohé také snesitelnější, teplota je tu okolo 50 stupňů Celsia, ale je zde vysoká vlhkost. Na trhu existují parní boxy. Stále oblíbenější se stávají infrakabiny, kde místo kamen vzduch ohřívají infrazářiče. Teplota se pohybuje do 60°C, což je pro náš organismus příjemné a nezatěžující.

Podle čeho vybírat kamna do sauny

Samozřejmě, že zdroj ohřevu v sauně patří k hlavním kritériím podle něhož také kamna vybíráme. Výběr ovlivňuje také velikost sauny. Autentičnost a dokonalost dřevěné sauny vlastně dodávají kamna na dřevo. Praskající dřevo a plápolající oheň umocňují atmosféru v sauně. Časově je příprava sauny s kamny na tuhá paliva trošku pracnější, ale výsledek vždy stojí za to. Za to elektrická kamna jsou spíše modernější verzí do sauny. Tady můžeme počítat s časovou nenáročností až komfortem v podobě dálkového ovládání a rychle vyhřáté místnosti. S vyhříváním sauny souvisí i další téma a to je izolace. Pokud chceme saunu postavit vlastními silami, mějme na paměti, že izolace je v tomhle směru velmi důležitá, neboť nedostatečná izolace může naši práci jen zhatit a únik tepla by byl značný. K izolaci se používá minerální nebo čedičová vata a v posledních letech se velmi rozšířily i jako izolace tzv. PU panely, které se hodně podobají klasickému polystyrenu.

Sauna s odborníky

Pokud chceme požádat o pomoc profesionální firmu, máme zde jistotu, že se v saně budeme cítit spokojeně a vše proběhne podle pravidel. Je zde možné pořídit si saunu přímo na míru a to jakéhokoliv koutu našeho domu, kdy je využit vlastně každý centimetr. Atypický prostor v tomhle směru není vůbec na překážku. na trhu jsou dnes k dostání i saunové kabiny, které mají stejný účinek. Ty luxusnější kabiny jsou ve spojení přímo se sprchou a to mnohdy i hydromasážní. Výběr je opravdu široký.

Publikováno: 05. 02. 2019

Kategorie: Tipy

Autor: Romana Navrátilová