Stavební pozemek je základem

Pokud chcete stavět, tak je nutné, abyste měli k dispozici nějaký ten pozemek. Pokud žádný pozemek nevlastníte, je koupě pozemku první krokem k získání vlastního domu k bydlení. Zde vám poradíme, na co si především dávat pozor při koupi pozemku.

Při výběru pozemku byste měli mít aspoň základní představu o svých prioritách. Především musíte vědět, jak velký pozemek chcete mít a v jaké lokalitě si přejete bydlet. Pokud budete reagovat na nějaký inzerát, je nezbytně nutné pozemek předem navštívit a zeptat se majitele na vybavenost daného místa, tedy, zda-li k pozemku vede příjezdová komunikace nebo zda-li jsou k pozemku napojené hlavní inženýrské sítě atd.

Pokud o daný pozemek projevíte bližší zájem, je dobré, abyste navštívili místní obecní úřad a zjistili o pozemku další informace. Těmi informacemi myslíme například číslo pozemku, jméno jeho vlastníka, historii pozemku, kopii katastrální mapy, kontaktní osobu na místní pobočku elektrických rozvodných závodů a vodovodů, omezení, která se na pozemek vztahují atd. Dobré je také zjistit další vybavenost obce nebo města, ať už jde o školky, školy, obchody či dopravní obslužnost obce.

Po návštěvě obecního úřadu byste měli navštívit i místní stavební úřad, kde byste měli požádat o písemný doklad o účelu pozemku a právním zatížení pozemku, zda se na pozemek nevztahuje žádné zástavní právo či věcné břemeno.

Pro následnou stavbu je také dobré, když si zjistíte informace o vodě, plynu, elektrice, kanalizaci, telefonu atd.

Až po zjištění všech těchto informací přistoupíte k rozhodnutí, zda pozemek koupit či nikoliv. Pokud tyhle informace nemáte, kupujete de facto zajíce v pytli. Při koupě pozemku je potřeba být značně trpěliví a důslední. Kdo takto postupuje, má větší jistotu, že s pozemkem a následným bydlením bude spokojen a šťasten.

Publikováno: 18. 06. 2011

Kategorie: Stavba

Autor: Romana Navrátilová