Rodinný dům ze dřeva a z cihel

Rodinné domy se většinou stavějí ze dřeva nebo cihel. Zde vám popíšeme jaké jsou základní výhody a nevýhody obou zmiňovaných materiálů.

Podívejme se nejprve na dřevěné rodinné domy, které jsou v poslední době čím dál tím více populárnější. Dřevěné stavby mají především nízkou spotřebu tepla na vytápění, což je jeho velkou výhodou. V současné době, kdy za vytápění domu zaplatíme nemalé peníze, je dřevěný dům dobrá volba. Dřevo je rovněž velmi lehké, což ve finále znamená, že výroba dřevěných nosníků, výplně a ostatních prvků nespotřebuje hodně energie a zároveň ulehčí manipulaci, dopravu a montáž na stavbě. To všechno přispívá k tomu, že stavba se zlevňuje. Další výhodou dřeva je to, že se jedná o biologicky rozložitelný materiál, i poté co náš dům doslouží, může být materiál zlikvidován ekologickým způsobem. Nevýhodou dřeva je, že musí být neustále ošetřováno, aby nám dlouho vydrželo a samozřejmě, že je tady nižší odolnost vůči požárům.

Nyní se v krátkosti podívejme na cihlové rodinné domy. Cihlové domy jsou pořád v naší zemi nejrozšířenější. Velkou výhodou cihlových domů jsou jeho akumulační schopnosti a difuzní propustnost. U rodinných domů z klasických cihel lze také dosáhnout velmi příznivých hodnot v oblasti zvukové izolace i požární ochrany. Cihla rovněž nezatěžuje přírodní prostředí, jedná se také o přírodní materiál.

Nevýhodou cihlových domů však je, že mají větší spotřebu energie na vytápění než jsou dřevěné stavby. Cihla prostě má tepelně-izolační vlastnosti horší než dřevo. Cihlové domy jsou také náročnější na stavbu než domy dřevěné, postavit cihlový rodinný dům trvá tedy mnohem déle než ten dřevěný.

To jsou aspoň některé výhody a nevýhody dřevěných a cihlových staveb. Nyní je pouze na vás, kterému materiálu dáte přednost pro stavbu svého vysněného rodinného sídla. 

Publikováno: 17. 03. 2011

Kategorie: Nezařazené

Autor: Romana Navrátilová