Střecha mnoha tváří

Střecha je důležitou součásti každého domu. Dalo by se také v nadsázce říci, že střecha je ozdobnou korunou každého objektu.

Střecha však není pouze ozdobnou součástí našeho domu, plní samozřejmě více funkcí. Střecha zejména chrání proti povětrnostních vlivům, ať je to déšť, sníh, vítr nebo ostré sluneční záření. Rovněž odvádí vodu a brání jejímu nahromadění.

Střechy máme různé, v zásadě však rozdělujeme střechy na ploché a sklonité, popřípadě na zateplené a nezateplené. Střechy pak dále lze rozdělit podle jejich tvaru, sklonu a počtu plášťů.

Dobrá a kvalitní střecha musí svému účelu sloužit velmi dlouho. Aby takovou funkci plnila, je třeba s rozvahou vybírat především dobrou a kvalitní střešní krytinu.

Těch je na dnešním trhu nepřeberné množství.Pro šikmé střechy se dnes střešní krytiny vyrábějí betonové, z pálených tašek, ale i asfaltové šindele nebo plechové tabule. Pro ploché střechy se pro změnu vyrábějí různé asfaltové pásy, plechové tabule či vlnité krytiny

Velkou nabídku střešních krytin a jejich vhodnost pro váš typ střechy se ovšem vyplatí prokonzultovat s odborníkem. Ten vám jistě nejlépe poradí, kterou krytinu na vaši střechu použít. V dnešním malém článku vás krátce seznámíme s výhodami pálených střešním tašek a betonových tašek.

Výhodou pálených střešních tašek je, že jsou především mrazuvzdorné, odolné proti vlivům životního prostředí a zdravotně nezávadné. Pálené střešní tašky mají také nízké nároky na údržbu. Nevýhodou pálených tašek pro změnu je, ženěkteré typy pálených střešních tašek mohou být docela drahé a jsou také velmi křehké.

Co se týče betonových tašek, tak ty mají výhodu, že jsou vhodné pro všechny typy staveb a jsou rovněž zdravotně nezávadné, recyklovatelné, tvarově přesné a finančně méně náročné. Nevýhodou betonových tašek je pak jejich vyšší hmotnost a taktéž snížená odolnost v extrémních podmínkách.

Publikováno: 22. 02. 2011

Kategorie: Nezařazené

Autor: Romana Navrátilová