Zahrada - radost i starost

Kdo chce mít zahradu, musí si nejprve položit základní a zásadní otázku, zda chce mít zahradu pro radost nebo pro práci a starost.

Čím více máte na zahradě květin a zeleniny, tím více budete mít práce a starostí. V poslední době je však v naší zemi užitkových zahrad čím dále tím méně. Užitkové zahrady s menší okrasnou částí byly fenoménem především do roku 1990.

Po listopadové sametové revoluci se k nám ze západní Evropy začala prosakovat móda a okrasných zahrad. Okrasné zahrady tak začaly vznikat jako houby po dešti.

Většina okrasných zahrad se začaly plnit bazény, altány a přírodními jezírky. Mnohé zahrady tak změnily svou funkci, už nejsou užitkové, ale jsou spíše reprezentativní a odpočinkové.

Ovšem i o okrasnou zahradu je potřeba se starat. Plevel je potřeba ničit, trávu pro změnu sekat, živý plot a okrasné keře zastříhávat. Tahle práce bude na zahradě stále, nicméně dnes je již řada technických pomocníků, kteří nám v plnění těchto úkolů vydatně pomohou.

Na sekání trávy tady máme různé druhy elektrických, benzínových nebo samochodných sekaček. Pokud máte zahradu ve svahu, velkým pomocníkem je křovinořez. Mnohé obchody nám s výběrem sekačky nejenom poradí, ale také zajistí odborný servis a údržbu.

Na odstraňování plevele nejsme rovněž sami. Vedle různých chemických postřiků je na trhu k dostání i vytrhávač plevele. Vytrhávač plevele je důmyslný a chytrý vynález pro odstraňování plevelů, bodláků i pampelišek. Práce s vytrhávačem je snadná a rychlá, čelisti z nerezové oceli uchopí kořeny ve větší hloubce, jedním pohybem vytrhnete požadovanou rostlinu a druhým uvolníte stisk a odhodíte ji. Vytrhávač plevele vám skutečně ušetří hodně času i energie.

Nakonec tady máme střihání keřů. I na to nejsme už sami. V specializovaných obchodech již seženete velkou škálu lehkých a dostatečně ostrých nůžek, které se hravě poradí s každým keřem.

Pokud chcete mít zahradu pro radost, využívejte tu nejmodernější techniku.

Publikováno: 20. 03. 2011

Kategorie: Stavba

Autor: Romana Navrátilová