Zdroje tepla a jejich klady a zápory

Podle nedávných statistik a průzkumů nejvíce zatěžují rodinný rozpočet účty za technologie, jejichž cílem je vyrábět v domě teplo nebo ohřívat vodu. Proto mnozí lidé se snaží šetřit s energiemi, aby jejich účty neustále nerostly. Zejména nyní, když se drtivá většina dodavatelů energií rozhodla zvýšit ceny za dodávané energie, se mnozí rozhodli šetřit. V souvislosti s šetřením se probírají možnostmi, jaký zdroj tepla využívat, jaký je nejméně nákladný a jaký by se nepromítl do účtů, které chodí do schránky co měsíc. Také ti, kteří zrovna staví svůj dům, se rozhodují, pro jaký zdroj tepla se rozhodnout. Teplo je v domě potřeba, ovšem stále visí ve vzduchu otázka, jaký zdroj tepla využívat?

Klasická elektřina

Využívat můžete samozřejmě klasickou elektřinu, je to jedna z voleb na vytápění. Není to vůbec špatná volba, elektrické vytápění je totiž opravdu dynamické. Po stisknutí tlačítka se zkrátka začne ihned topit, nevzniká žádná prodleva, nemusí se nic řešit. I při ohřívání vody zde funguje dynamicky rychlejší systém. K plusům vytápění elektřinou platí třeba komfortnější systém topení, také zmiňovaná dynamika topení nebo lehká obsluha a údržba. Co se týče minusů, bohužel cena je u elektřiny v současné době nejistá.

Vytápění plynem

Ještě se můžete rozhodnout vytápět plynem. Jedná se o standardní vytápění rodinných domů, ovšem opět je v tomto případě cena velice nejistá (je už nyní poměrně vysoko). K plusům však patří snadná regulace teploty nebo čistý provoz.

Ekologické druhy vytápění

Pokud chcete šetřit životní prostředí kolem nás, pravděpodobně se rozhodnete pro ekologické druhy vytápění. Tím se myslí například solární panely nebo tepelná čerpadla. Aktuálně je možné získat dotaci na fotovoltaiku i na tepelná čerpadla, což je jistě lákavé.

Publikováno: 30. 10. 2019

Kategorie: Stavba

Autor: Romana Navrátilová