Dvoupatrový rodinný dům?

Kolik pater má mít váš dům? To je zásadní otázka před každou novostavbou. Konečnou odpověď za vás nikdo samozřejmě nevyřeší, přesto je dobré vědět několik užitečných rad, které vám lépe pomohou najít správné a dobré řešení.

Ze všeho nejvíce vás bude pochopitelně zajímat ekonomická stránka věci. Mnozí si myslí, že čím více podlaží dům má, tím je dražší. To je ovšem mýtus. Každá stavba totiž musí obsahovat určité vnitřní prostory a místnosti. Zde je tedy logická úvaha, že při rozložení těchto místností nad sebe zabereme určitě menší plochu pozemku, než při rozložení všech místností do jednoho podlaží. Druhá věc je, že při realizaci vícepodlažního domu a vhodně zvolené dispozici můžeme ušetřit také na rozvodech elektriky, vody, kanalizace a nakonec nejvíce finančních prostředků lze ušetřit na samotné velikosti celého pozemku.

Dalším faktorem je pak spotřeba tepla na celý dům. Tento faktor je v našich zeměpisných šířkách de facto faktorem rozhodujícím. Ano, spotřeba tepla je hlavní důvod, proč se v České republice staví domy s více patry. Při stejné užitné ploše domu s jedním podlažím lze ušetřit tisíce korun za vytápění během jedné topné sezóny. Když je zima delší, pak se jedná o částku daleko vyšší. Z fyziky jistě víme, že teplo stoupá vzhůru, takže bude jednodušší vytopit vícepodlažní rodinný dům než jednopatrový rozsáhlý dům. Rovněž u vícepodlažních domů jsou místnosti a pokoje menší než u jednopodlažních domů. Menší místnost, která je navíc dobře izolovaná, vytopíme taktéž rychleji a snáze než místnost větší.

Ovšem i jednopodlažní domy mají své výhody a přednosti, především pro všechny lidi, kteří mají problém s pohybem a mobilitou. Z tohoto úhlu pohledu je jednopodlažní dům zejména dobré řešení pro starší lidi nebo vozíčkáře.

Tolik hrstka úvah a doporučení, nyní už je pouze na vás, kterému řešení dáte přednost.

Publikováno: 15. 01. 2011

Kategorie: Nezařazené

Autor: Romana Navrátilová