Nepodceňujte význam čištění fasády: Odborníci si poradí i s graffiti

Stav fasády do značné míry odráží kondici stavby. Pokud váš dům vypadá, jako „po boji“, měli byste zvážit, zda není vhodná doba na důkladné vyčištění fasády. Ať už jde o atmosférické nečistoty, mikroorganismy či graffiti, pro specializovanou firmu nepředstavuje problém žádný typ znečištění.

Proč fasádu čistit?

V prvé řadě proto, aby byl na váš dům opět hezký pohled. Ale pomineme-li estetické důvody, nabízí se i další, proč čištění fasády nebrat na lehkou váhu. Čím více je fasáda znečištěná, tím méně plní původní funkci. Navíc se výrazně zkracuje její životnost. Doporučená periodicita čištění je 5 až 8 let a v případě zatepleného domu o něco častěji. V praxi samozřejmě záleží na stupni znečištění a dalších faktorech.

Co (ne)zvládnete sami?

Napadlo vás, že fasádu vyčistíte vlastními silami? Můžete to zkusit. V případě lehčích nečistot jistě uspějete, ovšem perfektního výsledku pravděpodobně bez speciálních čistidel a moderní technické výbavy nedosáhnete. Pro odborníky je čištění fasády každodenní rutinou a ve finále vás bude proces stát mnohem méně času, než kdybyste akci realizovali svépomocí.

A co graffiti, jak na něj?

Pokud se na fasádě vašeho domu vyřádil sprejer, máte problém. Barvy ze spreje se sami nezbavíte, neboť má tendenci pronikat do podkladu. Profesionálové však umí přesně určit potřebný druh čistidla a neváhají použít přístroje na bázi pískování. Odstraňování graffiti je navíc pouze dílčí část práce. Specializovaná firma může provést také aplikaci tzv. antigraffiti nátěru, který slouží jako preventivní opatření. Nátěrová hmota vytvoří na fasádě ochrannou bariéru a zabrání pronikání nečistot do podkladu. Čištění takto chráněné plochy je rychlé a snadné.

Publikováno: 02. 02. 2018

Kategorie: Stavba

Autor: Romana Navrátilová

Tagy: antigraffiti | čištění fasády | odstranění graffiti