Plot utváří vzhled zahrady
Před svým domem můžete mít opravdu různé ploty. K dispozici jsou dneska ploty dřevěné, drátěné nebo betonové či z umělého kamene.
Velmi pěkné a praktické jsou však přírodní ploty. Založení živého a přírodního plotu je sice náročné, nicméně na druhou stranu se již nemusíte starat o nátěry a opravy jako je tomu u dřevěných nebo drátěných plotů.
Živý plot splňuje všechno, co od plotu kolem svého domu očekáváte. Živý plot chrání nejenom vaše soukromí, ale také chrání vaší zahradu před slunečními paprsky nebo silným větrem. Živý plot zrovna nemusí být extrémně vysoký, je zapotřebí najít správnou míru mezi soukromím a místem pro určitý kontakt s okolím.
Živé ploty mají ještě další užitečné funkce pro vaší zahradu, například zvlhčují vzduch a zaručeně přispívají k lepšímu mikroklimatu na zahradě. Přírodní plot dokáže rovněž tlumit hluk a rámus z okolí.
Vedle správné výsadby je pak nutné živý plot pravidelně stříhat, aby zůstal svěže a čerstvě zelený. Podle zkušených odborníků na živé ploty je potřeba každoročně zkracovat nové přírůstky asi o tři čtvrtiny jejich délky. Pokud chceme živý plot stříhat jednou ročně, pak je nejideálnější období od června do konce července. Není dobré, aby živé ploty byly příliš vysoké, neboť pak vzniká problém s jeho zastřiháváním. Výška přírodního oplocení má zhruba odpovídat velikosti vašeho pozemku a rodinného domu. Je-li zelený plot velmi blízko domu, neměla by výška přesahovat výšku okenní římsy v přízemí.
Pokud chcete, aby vám živý plot rychle rostl, určitě nekupujte zimostráz, který roste velmi pomalu. Naopak buk nebo habr je dobrou volnou, neboť obě dřeviny rostou opravdu velmi rychle a za několik let budete mít opravdu nepropustnou zelenou stěnu, která vás bude dokonale chránit před hlukem a rámusem z nejbližší okolí.
Publikováno: 26. 03. 2011
Kategorie: Praktické rady