Vzhůru na komín!

Mnoho lidí stále podceňuje fakt, že pokud komíny nemají kvalitní provedení a není jim věnována dostatečná péče, jejich dům může vyhořet. Tudíž je potřeba, abyste při výběru byli ostražití a vybrali si skutečně kvalitní materiál i zručného řemeslníka. A jak se vlastně takový komín staví? Vezmeme to pěkně od základu a to od toho nosného betonového základu, na který se položí betonová tvárnice. Do tvárnice můžete vyřezat otvor na větrací mřížku a kondenzační jímku. Na spojování tvárnic použijte mrazuvzdorné lepidlo na venkovní obklady. Dále budete potřebovat komínovou izolaci, komínové vložky, železné tyče, které budete zalévat betonem či lepidlem. Nezapomeňte ani na vyřezání komínových dvířek a izolaci. Každý den můžete postavit maximálně 3 metry komína a poté nechte vše zaschnout a pokračujte další den. V horní části komína umístěte další komínová dvířka a vyřezejte do tvářnice otvor o 1,5 cm větší než jsou dvířka kolem odbočky. Na všechna dvířka dejte izolaci. Na poslední komínovou tvárnici umístěte kominovou hlavu a prostor mezi komínovou vložkou a hlavou vyplňte silikonem. Při zapojování spotřebiče počítejte s tím, že kouřovod zapojovaného spotřebiče se roztahuje a je tedy nutné použít izolaci.

Když už máme hotový komín, chtělo by to i nějaká kamna. Je to až úsměvné, ale v poslední době získávají čím dál tím větší oblibu kachlová kamna, kachlové sporáky či keramická obezdívka krbové vložky. Pokud se chcete vracet ke kořenům a mít pravá kachlová kamna, která dříve nechyběla v žádné chalupě, pořiďte si kachle s klasickými a secesními vzory s nezabroušeným tvarem nebo kachle s jednoduchými vzory. Kachle můžete mít rovné, rohové, větrací, průchodové, matné a půlené. Vždy je nejlepší přijít do kamenného obchodu, kde si můžete všechny vzorky pěkně „ošahat“.

Ať už se chystáte na stavbu kachlových kamen, sporáků či krbů, měli by jste použít kvalitní šamotové cihly a šamotové plátky.

Publikováno: 20. 04. 2012

Kategorie: Nezařazené

Autor: Romana Navrátilová