Co dělat, než přijde kominík

Pok

Komíny jsou ve své podstatě natolik jednoduchá zařízení, že je zvládne obsloužit průměrně zdatný člověk. Stačí identifikovat, zda doma máte komín zděný nebo nerezový. Zděný komín je koncipován na vyšší teploty, nerez je naopak flexibilnější, co do svého umístění. Lze jej instalovat prakticky všude, kde se vám zamane. Usmysleli jste si nový krb? Chcete nová kamna na chatě? Nerezový komín vám topnou službu poskytne.

Komínové systémy jsou nedílnou součástí každé topné soustavy. Nabízí širokou možnost využití pro rodinné domky, chaty, chalupy i průmyslové a obchodní objekty. Vsadíte-li na nerezové komíny, vyhnete se problémům při montáži a máte možnost si komín umístit prakticky kamkoliv si vysníte. Nerezové komíny nevyžadují na rozdíl od zděných komínů nosný základ. Nerez komíny je možno kotvit ke zdi, k fasádě, případně k jiné konstrukci.

Komíny kontrolujte nejen co do objemu usazenin a jejich vymetání, ale především sledujte „komínový tah“ neboli techniku hoření. Máte-li pocit, že vám oheň jen doutná, kouří a čmoudí, snažte se uvolnit obsah roury shory i otvorem ve zdi.

Klasické komíny, sloužící k vytápění domácnosti, by měly být vyvložkování. Nejenže tím šetří samy sebe, ale zejména poskytují maximální bezpečí svým obyvatelům. Vložkování komínů se dá realizovat pomocí izostatických keramických vložek nebo nerezem.

Komínové vložky jsou buď nerezové, šamotové a plastové. Nerezové komínové vložky se vyrábí v pevném a flexibilním provedení o tloušťkách materiálu od 0,04 mm do 1 mm. Šamotové komínové vložky jsou dostupné ve standardní „sušené“ podobě a pak zalisované (izostatické). Plastové komínové vložky jsou buď flexibilní nebo pevné, vždy však s výrazným teplotním omezením (pro kondenzační plynové kotle).

Publikováno: 16. 04. 2021 / Aktualizováno: 25. 06. 2023

Kategorie: Tipy

Autor: Romana Navrátilová