Co jsou zemní vruty a k čemu slouží?

Plánujete založit zahradní pergolu, zahradní domek nebo třeba altán? V tom případě pravděpodobně uvažujete nad tím, že na položení základů použijete klasické betonové nebo ocelové patky. Máme pro však ve všech směrech výhodnější alternativu – zemní vruty. Na pracné a časově náročné betonování můžete rázem zapomenout. Zemní vruty vám ušetří značné množství času, jak při samotném položení základů, tak i při případné demontáži stavby. V našem článku vám prozradíme, co vlastně jsou zemní vruty a jejich výhody.

Co jsou zemní vruty

Jedná se o vruty vyrobené z oceli a žárově pozinkovány. Právě zinek totiž zamezí vzniku koroze. Pracují na podobném principu jako třeba betonové piloty. Podstatnou výhodou však je, že vruty nemusíte betonovat. Protože právě betonování zabere hromadu času, většinou tvrdnutí betonu trvá 3-4 dny, ovšem pokud vám počasí nepřeje, může to být i déle.

Proč zvolit raději zemní vruty než jejich alternativu?

Jak už jsme výše zmínili, vyhnete se betonování. Ovšem to zdaleka není všechno. Nemusíte řešit žádné zemní práce nebo bednění, taktéž i odvoz nahromaděné hlíny. V konečném důsledku představují poněkud ekologickou moderní technologii. Pro zahradní domky a další typy staveb jsou proto zemní vruty jako stvořené. Používat je můžete do doby, dokud vrut není v dezolátním stavu. Jednoduše řečeno, pokud se rozhodnete, že chcete stavbu přemístit či odstranit, zemní vruty pouze vytáhnete ze země. Jsou snadno recyklovatelné a šetrné k životnímu prostředí, protože neobsahují žádné chemické látky. Například v klimatických podmínkách na Slovensku mohou vydržet i desítky let.

Jak používat zemní vruty

Instalace zemních vrutů je opravdu jednoduchá, postačí vám obyčejný roxor nebo kovová tyč, které vložíte do předvrtaného otvoru, který se nachází na horní straně vrutu. Poté vzniká dlouhá páka a vrut snadno zatočíte do země.

Publikováno: 30. 01. 2022

Kategorie: Zahrada a exteriér

Autor: Romana Navrátilová