Fotopast, nebo kamerový systém?

Využití fotopastí při ochraně objektů či majetku je velmi časté a spolu s pozorováním přírody jde o jejich nejrozšířenější aplikaci. Poměrně často se však můžeme setkat s námitkou, že fotopast nedosahuje v této oblasti kvalit kamerového systému. Skutečnost je však taková, že domnělé výhody sofistikovaného kamerového systému jsou v mnoha ohledech spíše ku škodě než ku prospěchu věci. V čem konkrétně je však fotopast na zvěř lepší? A v jakých případech je vhodnější přece jen zvolit kamerový systém?

Sofistikovaný = složitý

Kamerový systém pro ostrahu objektů na první pohled ohromuje svojí robustností a kvalitou záznamu, kterou poskytuje. Pravda je však taková, že tyto vlastnosti s sebou přináší i mnoho nevýhod. Jednou z nich je statická montáž, s jednou nainstalovaným systémem prakticky nelze hýbat a jakákoliv jeho změna je možná jen za cenu náročných úprav, často i stavebních zásahů do objektu. Oproti tomu fotopast je snadno přenosná, lze ji umístit kamkoliv a kdykoliv toto umístění změnit. Další věcí je nutnost připojení kamerového 2systému ke zdroji napájení a s tím související kabeláž. Opět jde o problém, který je u fotopasti eliminován. Vyvstává sice nutnost dobíjení nebo výměny baterií, vzhledem k jejich dlouhé výdrži to ale nepředstavuje zásadní problém.

Skrytý pozorovatel nebo viditelný strážce

Fotopasti a kamerové systémy se navzájem zásadně liší ve filozofii a způsobu použití. Kamery jsou ze své podstaty viditelné a jejich cílem je především potenciálního pachatele odradit. Pokud se však přece jen rozhodne pro spáchání toho kterého činu, na snadno viditelné kamery si dá pozor a záznam potom většinou nevede k jeho následné identifikaci a dopadení. Oproti tomu fotopast pracuje skrytě a nedá o sobě vědět ani ve chvíli, kdy nenechavce snímkuje. Ve většině případů tak získaný záznam obsahuje vše potřebné pro pachatelovu identifikaci. Kamerové systémy jsou nepochybně cenným nástrojem pro non-stop monitoring větších objektů, v mnoha jiných případech je ale na místě zvolit jednodušší, avšak funkčnější fotopast.

Publikováno: 20. 02. 2018

Kategorie: Tipy

Autor: Romana Navrátilová