Proč stavět rodinný dům svépomocí

V poslední době, zvláště poté, co svět zasáhla ekonomická krize, se stává velmi populární stavba svépomocí. Zde vám nabídneme některé výhody i nevýhody tohoto způsobu stavění.

Stavba svépomocí se opět vrací. V domě minulé, kdy nebyly téměř žádné firmy a stavební společnosti, byla stavba svépomoci zcela normální a přirozená. Dnes je firem hodně, přesto se fenomén stavby svépomocí pomalu vrací do České republiky zpět.

Hlavním důvodem je tentokrát pouze a jedině finanční stránka věci. Pokud budete stavět svépomocí dá se na celé stavbě ušetřit 30 až 35 procent nákladů na stavbu. Všechny práce samozřejmě svépomocí dnes dělat nejdou. Například plyn a elektroinstalaci dělají kvalifikované a profesionální firmy, jejíž doklady budou součástí žádosti o kolaudační souhlas.

Na začátek je dobré upozornit, že stavba domu, kterou realizuje sami, je značně náročná. Vyžaduje aspoň základní znalosti ve stavebnictví a někoho, kdo v tomto oboru pracuje a má rovněž řadu přátel, kteří jsou ochotni mu během výstavby často pomoci. Osoby, který se ve stavebnictví neorientují a nevyznají, by se do takového díla neměli pouštět vůbec.

Dále si musíme uvědomit, že při stavbě svépomocí nemáme vůbec žádnou záruku na provedení prací, a tak případné stížnosti a reklamace nemůžeme nikde podat ani uplatnit.

I když chceme stavět sami, je potřeba na počátku si stejně nechat vyhotovit projektovou dokumentaci. Je třeba však počítat s tím, že individuální zhotovení projektové dokumentace nás vyjde mnohem dráž než u stavby s pomocí firmy.

Musíme také pamatovat na odborný dozor během celé stavby. Odborný dozor při provádění stavby je nutný neboť bez dokladu odborného dozorce bychom na závěr nedostali závěrečný kolaudační souhlas.

Jak je patrné, tak nevýhod je značně více než výhod, ovšem pro toho, kdo se vyzná v oboru a má šikovné ručičky, ani tento článek zřejmě neodradí od samotné stavby svého domu. 

Publikováno: 03. 03. 2011

Kategorie: Finance

Autor: Romana Navrátilová