Kolaudace rodinného domu na klíč

Kolaudace rodinného domu je jako zdobení vánočního stromku - musíte mít všechny vánoční ozdoby pěkně připravené. Je to poslední krok k novému bydlení, podobně jako když dáváte poslední vánoční ozdoby na stromeček. No a stejně jako když hledáte ty správné vánoční ozdoby v krabicích, i tady musíte mít všechny papíry a razítka nachystané, jinak to prostě neklapne.

Kolaudaci fakt nemůžete brát na lehkou váhu, je to podobně důležitý krok jako třeba pojištění domu. Bez platného kolaudačního řízení prostě v novém baráku bydlet nemůžete, to je jasná věc. Mimochodem, když už mluvíme o zodpovědnosti majitele, pojištění nemovitosti je zásadní součástí vlastnictví, stejně jako správně provedená kolaudace. No a co vlastně budete ke kolaudaci potřebovat? V tomhle článku vám ukážeme ty nejdůležitější věci, bez kterých se při kolaudačním řízení prostě neobejdete a které jsou pro získání pojištění taky klíčové.

Kolaudaci domu nelze nijak obejít, neboť je v naší zemi povinně uložena zákonem. Zákon jasně říká, že stavebník není oprávněn bydlet ve stavbě, která neprošla kolaudačním řízením. Kolaudace má za úkol zkontrolovat provedení stavby. Především se kontroluje, zda nedošlo k odchylkám od podmínek, které byly stanoveny v územním řízení.

Před samotným kolaudačním řízením je nutné vyplnit příslušnou žádost o vydání kolaudačního řízení. V této žádosti budete muset vyplnit jméno, identifikaci stavby, číslo stavebního povolení, předpokládaný termín dokončení celé stavby a datum, kdy bude staveniště naprosto uklizeno. Pokud jste se nějaký způsobem při stavbě odchýlili od územního řízení, je zapotřebí to napsat a k žádosti přiložit. Následně musíte doložit geodetické zaměření nové stavby a stanoviska dotčených orgánů. Poslední balík dokladů pak obsahuje doklady o vytyčení stavby a provedení zkoušek kanalizace, projektovou dokumentaci a doklady o vlastnostech použitých materiálů.

Dobrou zprávou je, že když si třeba měníte plastová okna, nebo děláte jiné úpravy, celé správní řízení je bez poplatků. Stavební úřad musí vaši žádost vyřídit do 30 dnů od podání, ať už jde o nová plastová okna nebo cokoliv jinýho. No a když už jsme u těch plastových oken, tak to je vlastně docela fajn, že to takhle rychle běží, co?

Po dokončení rekonstrukce přijde na řadu závěrečná kontrolní prohlídka. No a když je všechno v cajku a rekonstrukce proběhla podle plánu, stavební úřad vám do 15 dnů pošle kolaudační souhlas. Teprve pak můžete váš zrekonstruovaný dům konečně začít používat k bydlení, jak se patří.

Publikováno: 06. 01. 2011

Kategorie: Stavba